телефоны адвокатского объединения (044) 228-72-63, (044) 228-72-53

Ви є тут

Деякі питання реєстрації податкових накладних

Понеділок, 30 Липень, 2018

Часто в повсякденній роботі у нас виникають питання пов’язані із реєстрацією податкових накладних (далі - ПН), адже неправильні дії у цій сфері діяльності можуть призвести до серйозних фінансових наслідків. Сьогодні розглянемо питання несвоєчасної реєстрації ПН та виправлення помилок у них.

Зокрема спірним є питання: чи є у покупця право на бюджетне відшкодування, коли податкова накладна зареєстрована несвоєчасно.

Податківці вказують, що право на бюджетне відшкодування суми ПДВ, зазначеної у несвоєчасно зареєстрованій податковій накладній, виникає одночасно з правом на податковий кредит за такою ПН. Але суми ПДВ, зазначені у ПН/РК, які були зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, можуть бути включені до складу податкового кредиту того звітного періоду, у якому вони зареєстровані в ЄРПН, або у наступному звітному періоді, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення ПН/РК. 

Також часто виникають питання виправлення помилок в даті ПН, адже податківці вимагають анульовувати помилкову ПН і складати нову з правильною датою. Свіжа судова практика (Постанова ВС від 26.06.2018 року по справі № 805/4998/16-а) дає відповідь на питання щодо виникнення внаслідок такого виправлення штрафу у постачальника та щодо підрахунку строку реєстрації податкової накладної.

Зокрема в постанові розглянуто ситуацію, коли підприємство відправило ПН, датовану 15.03.2016 р. на реєстрацію в ЄРПН того ж 15 березня 2016 року.  

Згідно з квитанцією про реєстрацію - ПН прийнята фіскальним органом 16.03.2016 р.

Пізніше виявилося, що дата в цій ПН була зазначена із помилкою і до підприємства звернувся його покупець зі скаргою про виправлення помилки в даті ПН.

Платником було складено РК до такої ПН і складено нову ПН, датовану від 04.03.2016 р. - подані вони до реєстрації 21 квітня 2016 року, а зареєстровані в ЄРПН лише 26 квітня 2016 року, тобто постачальник виправив дату ПН з 15.03.2016 на 4.03.2016 року. Внаслідок проведення камеральної перевірки податківці побачили порушення строків реєстрації таких ПН та РК і вказали, що ПН була зареєстрована лише 26.04.2016 року із затримкою в 38 днів. 

Через це було складено податкове повідомлення-рішення та накладено штраф на платника за затримку в реєстрації податкової накладної.

Платник пішов до суду і отримав рішення всіх трьох інстанцій з позитивним для себе результатом. 

Суди вказали, що хоча платник і помилився в даті ПН, але зареєстрував її до спливу строку, протягом якого він мав її зареєструвати. Якщо платник здійснює коригування в даті податкової накладної, то для розрахунку строків її реєстрації в ЄРПН потрібно враховувати правильну (виправлену) дату податкової накладної та дату першої реєстрації такої накладної, навіть якщо при першій реєстрації в ній була вказана неправильна дата самої накладної. 

Сподіваємось, що таке рішення ВС буде враховуватися і при наступних розглядах схожих справ. 

Однак, при виникненні подібних ситуацій, радимо вам звертатися за фаховою юридичною допомогою до наших адвокатів, щоб забезпечити собі шанси на успіх у відстоюванні власних прав та інтересів.