телефоны адвокатского объединения (044) 228-72-63, (044) 228-72-53

Ви є тут

З 5 жовтня 2018 року розпочнеться нова хвиля перевірок щодо оформлення трудових відносин

05/10/2018

Кабмін розпорядженням «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення» доручив Держпраці, ДФСУ, Пенсійному фонду, Національній поліції, іншим центральним органам виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування провести комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості та доходів населення! 

Одна з найпоширеніших проблем, з якими стикаються роботодавці при перевірках - це намагання перекваліфікувати договори ЦПХ на трудові. Судова практика з цього приводу досить неоднозначна, але поки що роботодавцям вдається захистити себе. 

Цікавим є рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.08.2018 р., по справі № 804/2857/18.

Причиною для його прийняття було проведення перевірки Держпраці, за результатами якої 32 діючі договори ЦПХ були перекваліфіковані у трудові, а до роботодавця застосований шокуючий штраф — 3 574 080,00 грн. Обґрунтуванням для перекваліфікації стали умови договорів, які мають ознаки трудових.

Зокрема, на думку Держпраці, в договорах підряду, були зазначені послуги, які мають постійний характер виконання, а тому їх можуть виконувати лише штатні працівники, які пройшли навчання, інструктаж та перевірку знань з охорони праці.

За результатом перевірки встановлено, що директор підприємства фактично допустив 32 працівника до роботи без укладення трудового договору і визначено такий величезний штраф – 32 працівники х 30 мінімальних зарплат (її розмір на момент встановлення порушення був 3723 грн).

Однак тут є одна проблема для Держпраці - прийняти рішення, що мав місце не цивільно-правовий, а саме трудовий договір - може лише суд.

Самі головні управління Держпраці на своїх офіційних веб-сайтах неодноразово писали про те, що у разі виникнення спору щодо правомірності укладеного договору (трудового, цивільного) вказане питання має вирішуватися в судовому порядку за позовом особи, чиї права порушено.

Орган, який провів перевірку, навіть не може звертатися до суду для такої перекваліфікації відносин між підприємством та його найманими працівниками! Хіба лише вмовити одного чи кількох з таких працівників подати позов до суду - та це довго, а призначити штрафні санкції за результатом перевірки набагато швидше.

Позиція суду: повноваження на перекваліфікацію у Держпраці відсутні! Суд зазначив, що зобов'язати підприємство та фізичну особу укласти трудовий договір, коли між ними фактично існують відносини іншого характеру або ж визнати укладений між сторонами договір недійсним - не належить до компетенції органів Держпраці.

Інспектори праці не наділені також повноваженнями тлумачити на власний розсуд характер правовідносин між сторонами цивільно-правового договору.

Варто також звернути увагу, що в іншій постанові від 08.05.2018 року по справі №127/21595/16-ц ВС висловився як розрізняти договори ЦПХ та трудові договори з огляду на їхній зміст, а саме:

  • виконавець робіт, на відміну від найманого працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку. Наказ (розпорядження) про прийом на роботу не видається.
  • цивільно-правові угоди застосовуються для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів праці і, у разі досягнення зазначеної мети, вважаються виконаними і їх дія припиняється. Предметом трудового договору є саме праця працівника в процесі виробництва. 
  • у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.

Звісно, в цих відносинах є багато спірних питань, тому, щоб надійно захистити свої права та інтереси при виникненні проблемних питань в даній галузі, радимо звертатись за професійною допомогою до наших адвокатів, які зможуть забезпечити своєчасне і правильне реагування за будь якої ситуації.