телефоны адвокатского объединения (044) 228-72-63, (044) 228-72-53

Ви є тут

Президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю ... »

13/09/2018

Президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні».

Основні нововведення цього закону:

  1. Визначається порядок використання та розпорядження земельними ділянками, що розташовані у масиві земель сільськогосподарського (далі - с/г) призначення і полезахисними лісовими смугами, що обмежують такий масив. Землекористувач, який використовує значну частину земель масиву, зможе одержати в оренду землі під польовими дорогами (із обов’язком встановлення земельних сервітутів для доступу до інших земельних ділянок масиву). Орендарі земельних ділянок, розташованих у масиві зможуть надавати їх у суборенду орендареві іншої земельної ділянки у тому ж масиві, без погодження з орендодавцем, залишаючись відповідальним за виконання договору оренди. Власники земельних ділянок усіх форм власності, розташованих у масиві земель с/г призначення, зможуть обмінюватися такими земельними ділянками.
  2. Передбачено право власників і землекористувачів земельних ділянок с/г призначення, які призначені для ведення особистого селянського та фермерського господарства, і розташовані у масиві земель с/г призначення, використовувати їх також для ведення товарного с/г виробництва без зміни цільового призначення. 
  3. Землекористувачу, який використовує 75% від загальної площі масиву, законом надається право на одержання в оренду (суборенду) інших земель масиву із наданням їх власникам (орендарям) інших рівноцінних земельних ділянок у тому ж масиві. У разі відмови договір оренди укладається за рішенням суду. Умови договорів суборенди, що укладаються при обміні правами користування земельними ділянками, не мають бути гіршими, ніж умови договорів оренди.
  4. Проведено чітке розмежування правового статусу земель під польовими дорогами всередині масиву земель с/г призначення та польовими дорогами, які обмежують самі масиви. Земельні ділянки під проектними польовими дорогами передаються в оренду землекористувачу, який використовує земельні ділянки загальною площею 75% від всієї площі масиву. Ті польові дороги, які обмежують масив, залишаються землями загального користування. 
  5. Встановлено обов’язкове відшкодування витрат на зрошення масиву земель  с/г призначення землекористувачу, якому належать на праві власності чи передані в користування не менше 75 відсотків площі земельних ділянок масиву.
  6. Надано можливість фізичним та юридичним особам використовувати земельні ділянки під лісосмугами та захисними насадженнями на праві оренди без проведення земельних торгів за умови збереження, відновлення та утримання насаджень.
  7. Встановлена обов’язковість оновлення нормативної грошової оцінки землі при проведенні інвентаризації масиву земель с/г призначення з передачею повноважень щодо її затвердження сільським, селищним, міським радам.
  8. Землі колективних с/г підприємств, що припинені визнаються власністю територіальних громад на території яких вони розташовані.
  9. Визначено порядок встановлення земельних сервітутів для розташування меліоративних систем.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.