телефоны адвокатского объединения (044) 228-72-63, (044) 228-72-53

Ви є тут

Оподаткування ПДВ та акцизним податком за договором товарної позики

10/08/2018

Сьогодні ми розглянемо позицію ДФСУ щодо порядку оподаткування ПДВ і акцизним податком операцій з передачі товарів на умовах товарного кредиту, яку вона висловила у своїй індивідуальній консультації від 20.07.2018 року №3207/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

За договором позики право власності на товар переходить від позикодавця до позикоодержувача, що призводить до виникнення зобов’язань з ПДВ та, в разі, якщо такий товар є пальним, - до необхідності реєстрації сторін договору платниками акцизного податку.

Податківці нагадали, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту.

Під поняттям "товари" розуміються матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки; земельні частки (паї); цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення. 

Передача товару на умовах товарної позики розглядається як постачання такого товару і вимагає на дату передачі такого товару (та дату його повернення) нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, а також виписки та реєстрації в ЄРПН податкової накладної як при постачанні такого товару.

Водночас у разі постачання товарів за договорами товарної позики із нарахуванням відсотків - дата їх нарахування є датою збільшення податкових зобов'язань у частині відсотків.

У разі, якщо товаром, що передається на виконання умов договору позики є пальне -  позикодавцем здійснюється його передача позичальнику, що є операцією з реалізації пального у розумінні абз.2 пп.14.1.212 ПКУ. Позикодавець при здійсненні таких операцій є особою, що реалізує пальне і підлягає реєстрації платником акцизного податку до здійснення такої операції.

При поверненні позичальником пального (тієї ж марки та у такому ж обсязі) позикодавцю здійснюється операція з передачі пального від позичальника. Тобто позичальник при здійсненні таких операцій також є особою, що реалізує пальне у розумінні абз.2 пп.14.1.212 ПКУ і також підлягає реєстрації платником акцизного податку до проведення операції з повернення такого товару.

Отже, і позикодавець, і позичальник, які здійснюють операції з передачі пального на умовах договору позики є платниками акцизного податку з реалізації пального,  зобов'язані складати в електронній формі акцизну накладну на всі обсяги переданого пального.

Щоб не припуститись помилок в питаннях оподаткування господарських операцій, рекомендуємо  звертатись за  професійною допомогою до наших адвокатів.